Rečníci

Rečníci

Speakers you can meet at PyCon SK 2019.

Honza Král

Honza Král

Python vývojár v Elastic

Honza je Python developer v Elasticu, spoločnosti za Elasticsearchom a ďalšími open-sourcovými produktami, kde sa venuje údržbe pythonských knižníc. Predtým bol súčasťou Whiskey Media, kde pomocou Djanga vytváral obsahovú webstránku pre veľké publikum. Vždy veľmi inklinoval k práci s dátami a pomáhaniu tímom rozširovať ich kód a dáta.

So you want to be an Engineer?

Software Engineering is a new field, have we figured out all the ins and outs of how best to work in it?

For a lot of people the technology field has always been a semi-magical place where engineers use their arcane knowledge to tease the secrets from the computer and unfortunately we have bought into this myth... Let us examine what are some of the myths surrounding out field and which aspects might actually be useful. Is SW engineering an art or just another skill? Is talent required? Does it even matter? What about the 10X engineer...?

I will be sharing some insights that I have learned from trying to answer these questions for myself, part based on research, part on personal opinion.

Helen Li

Helen Li

senior softvér vývojárka v Google AI Genomics

Helen Li je senior software developerka z Google AI Genomics. Bakalársky titul z Informačných technológií získala na MIT. Predtým, ako pracovala na Nucleuse, bola aktívnou prispievateľkou do projektu Chromium, kde počas štyroch rokov vyvíjala open-sourcové knižnice a nástroje.

Nucleus: open-sourcová knižnica na genetické dáta a strojové učenie

Nucleus je pythonská knižnica navrhnutá na jednoduché čítanie, zapisovanie a analýzu genetických údajov v bežnom bioinformatickom formáte ako sú SAM a VCF. Navyše, Nucleus umožňuje bezproblémovú integráciu s frameworkom na strojové učenie TensorFlow. Nucleus sa intenzívne využíva v projekte DeepVariant, čo je variant caller postavený na najmodernejšej konvolučnej neurónovej sieti, ale aj v ďalších projektoch využívajúcich strojové učenie v Google AI Genomics. Táto prednáška stručne predstaví Nucleus, jeho funkcionalitu a jeho API.

Profesor Juraj Hromkovič, DrSc.

Juraj Hromkovič

profesor na ETH Zürich

Profesor Juraj Hromkovič, DrSc., ktorý pôsobí ako vysokoškolský pedagóg vo Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu. Je autorom mnohých kníh a vedeckých publikácií, najmä v oblasti algoritmiky, pravdepodobnostných algoritmov a didaktiky informatiky. Zameriava sa na vzdelávanie učiteľov informatiky a zavedenie vyučovania informatiky na základné školy. V roku 2017 prevzal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy, ktoré mu udelil prezident SR Andrej Kiska.

Luke Spademan

žiak informatiky a Python nadšenec

Luke je 17-ročný žiak informatiky, matematiky, pokročilej matematiky a fyziky v 12. ročníku z Rugby, UK. Rád programuje v Pythone a micro:bit považuje za skvelý nástroj na výuku, ktorý by sa mal oveľa viac využívať. V minulosti už prednášal na PyCon UK a teší sa na prednášku na PyCon SK 2019. Rozprávať bude v sekcii EduSummit o tom, ako spraviť informatiku pre žiakov na školách zaujímavejšou.

Ovládanie robotického ramena micro:bitmi. Ako urobiť hodiny programovania zaujímavejšími.

Je všeobecne známe, že získať pozornosť detí na dlhšiu dobu je veľmi ťažké. Spolu preskúmame, ako môžeme s micro:bitom zaujať mladé publikum pomocou interaktívnych dem a programátorských aktivít.

Deti zbožňujú fyzickú interakciu s hardvérom. Presne to je skvelé na micro:bite. Nielenže má vstavané LEDky a tlačidlá, ale dokáže ovládať väčšie a vzrušujúcejšie zariadenia ako napríklad robotické ramená. To umožňuje pripraviť výzvu pre študentov na rôznych úrovniach. Študentom, ktorý sú v programovaní začiatočníci, môžeme zadať pokročilý program, alebo návod krok za krokom, ktorý ich prevedie celým procesom ovládania zariadenia (v tomto prípade robotického ramena). Pokročilejší študenti môžu dostať menej komplexný zdrojový súbor a môžu písať kód na ovládanie ramena samostatnejšie.

Jakub Balas

Python vývojár v Iceye

Po niekoľkých rokoch používania Pythonu v e-commerce, bankách a médiách vo Veľkej Británii, Jakub momentálne vedie technickú časť pozemného segmentu v Iceye, fínskom startupe na sledovanie Zeme. Budujú veľký družicový SAR (synthetic-aperture radar) systém a Python využívajú vo veľkom v rôznych častiach projektu. Iceye nedávno úspešne vypustilo už druhú družicu ICEYE-X2 na palube rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

Využívanie Pythonu vo vesmírnom priemysle nie je raketová veda

Čo robíme v Iceye a ako nám Python pomáha rýchlo rásť a byť výnimočnými.